Rybárske potreby Fishing Planet e-shop
Boilies Starbaits - Performance baits - 2.časť Tlačiť E-mail
Piatok, 24 August 2012 12:29

3cVývoj strednej rady boilies nastal po zavedení najvyššej rady Performance Concept na trh. Cieľ bol jasný, nahradiť úspešnú radu Performance baits úplne novou, kvalitnejšou, ešte výkonnejšou. To najlepšie z príchutí preniesť zo starej, do novo tvoriacej sa rady pod rovnakým názvom Performance Baits, ktorá bude rozdelená do troch menších rád na základe zloženia jednotlivých druhov boilies. Takže, pôvodné, veľmi úspešné príchute Japanese Squid, Spicy Fish a Strawberry boli opätovne zaradené do produkcie, avšak s menšími obmenami v kvalite surovín a technológie výroby. Ak sa mala rada Performance Baits posunúť vpred muselo zákonite prísť k istej obmene surovín, a samozrejme, museli byť v požadovanej vysokej kvalite. Nakoniec padlo rozhodnutie, použiť rovnakú kvalitu surovín na výrobu jednotlivých zmesí ako v rade Performance Concept. Arómy budú precízne vyberané na základe samotného zloženia boilies a budú na syntetickej báze. To dávalo záruku, že sa bude jednať o skutočne kvalitné boilies vyrobené z tých najkvalitnejších surovín poskytujúce nutrične plnohodnotnú potravu pre kapry s okamžitým účinkom.

A tak sa aj stalo. Po rokoch vývoja a testovania bola na svete úplne novo vytvorená rada Performance Baits deliaca sa na tri skupiny boilies - Instant Attract, Bird Food Attract, High Fish Attract. Už samotné názvy napovedajú o aké druhy jednotlivých guľôčok sa vlastne jedná. Musím však podotknúť, že každá jedna príchuť v rade Performance Baits má svoje špecifické zloženie, jak samotnej zmesi, tak aj aromatickej zložky.

Instant Attract

Boilies zaradené do tejto kategórie je vyrobené z produktov (výberových múčok) jemnej štruktúry. Nechýbajú v nich rôzne mliečne deriváty, deriváty podporujúce rýchle trávenie, kombinácia stimulantov chuti a pod. Čo je však veľmi dôležité je fakt, že vďaka ich zloženiu dokážu okamžite pracovať po ich vhodení do vody i keď sú jemnej štruktúry. Nerobí im problém ani chladná voda. V nej rovnako dosahujú skvelých úspechov. Do tejto skupiny sú zaradené príchute Rich Strawberry, Coconut, White Chocolate, Pineapple, Banana Strike a Pink Zink. Ak sa pozrieme podrobnejšie na jednotlivé príchute z pohľadu úspešnosti na našich vodách tak určite medzi top môžeme zaradiť Rich Strawberry. Jednoducho povedané, príchuti jahoda ešte stále verí veľa rybárov a majú na to skutočne dôvod. Chytá ryby. Rich Starwberry je pokračovateľkou starej dobrej Strawberry Seed zo starej rady, ktorá v tom čase bola excelentnou nadčasovou „hotovkou". No rovnako sa javí aj jej obnovená nová verzia, čo je dôvod prečo v krátkom čase čoraz viac rybárov začalo opäť inklinovať k tejto príchuti. Takže stará, dobrá jahoda je opäť späť v podobe Rich Strawberry.

Keď som sa nedávno pýtal môjho priateľa Yanna Giulia na obľúbenosť jednotlivých príchutí vo Francúzku a Anglicku, tak jeho slová ma prekvapili, keď Cooconut a White Chocolate zaradil na špicu boilies v rade Performance Baits. Nepatrím, medzi tých rybárov, ktorí majú zaradené tieto príchute boilies vo svojom repertoári, no určite to bude stáť z mojej strany aspoň za vyskúšanie. Banana Strike a Pineapple si našli už svojich priaznivcov, ktorí s obľubou ich úspešne používajú. Mňa prekvapila predovšetkým príchuť Pineapple. Väčšinou to býva agresívna príchuť chytajúca veľké množstvo rýb vrátane tých malých. Keď sme sa ju rozhodli použiť po prvý krát na pretekoch, po viacero menších rybách chytených na Omega Fish prišiel návrh vyskúšať túto príchuť. Vnadili sme pár rozkrájanými guľôčkami a použili pop up asi centimeter nad dno. A tu zrazu začali prichádzať zábery od väčších rýb. Odskúšal som to aj na niektorých iných vodách, a s podobným výsledkom. No, musím aj priznať, že boli vody, kde na túto príchuť nebolo ani len pípnutie. Na záver tejto kategórie som si nechal veľmi špecifickú príchuť so špecifickým názvom Pink Zink. Táto ovocno sladká cukríková vôňa sa tešila vysokej obľube v začiatkoch moderného poňatia kaprariny. Hlavne v Anglicku a Francúzku bola často úspešne používanou, kým neprišla éra rybích múčok, ktorá začala tieto sladké a ovocné príchute postupne vytláčať. V ostatnom období nastala renesancia týchto príchutí, veď napríklad sladké kokosové príchute sa opäť začínajú tešiť vysokej obľube predovšetkým v Anglicku. Pink Zink bola veľmi obľúbenou príchuťou aj u J.M.Lebretona a preto sa ju rozhodol oživiť. Myslím, že veľmi úspešne, potvrdzujú to aj mnohé úlovky našich rybárov, medzi ktorých sa radím aj ja. Ak hľadáte boilies na prekabátenie trofejných amurov, tak Pink Zing je určite jedna z ciest k úspechu.

Bird Food Attract

Boilies Bird Food Attract bolo vytvorené tak aby ste dostali do rúk vysoko energetickú nástrahu, ľahko stráviteľnú a samozrejme vysoko atraktívnu pre kapry. Vďaka svojmu zloženiu je vhodná i pre masívne vnadenie bez rizika rýchleho nasýtenia. Jej zloženie vychádza predovšetkým z citlivo vybraných semien a korenín v kombinácii s mliečnymi derivátmi a rybími extraktmi. Optimalizácia kombinácií týchto komponentov a skvelých aróm v jednotlivých príchutiach sú výsledkom skutočne excelentnej rady boilies na báze vtáčích zobov, ktorá tu ešte nebola.

Hrubá štruktúra dosiahnutá semenami a vaječné škrupiny dokážu vytvoriť chrúmajúci efekt, často krát veľmi efektívny pri kŕmení sa rýb. Rovnako hrubá štruktúra umožňuje ľahké uvoľňovanie aróm vďaka čomu sa stáva toto boilies veľmi efektívne v chladných vodách. V teplých vodách zasa oleje obsiahnuté v jednotlivých semenách a v korení bývajú často tým hlavným stimulantom pre konzumáciu tohto druhu boilies. Do tejto skupiny sú zaradené príchute Scopex&Cream, Red Hot Chilli, Gingerbread, Insect and Gammarus, Hempy&Tiger. Skutočne si tu môže vybrať každý . Scopex &Cream, boilies s preslávenou arómou Scopex v kombinácii s jemnou smotanovou arómou si skutočne zaslúži pozornosť. Jemná, sladká príchuť je veľakrát úspešná na prechytávaných vodách, kedy bývajú ryby často imúnne voči agresívnym rybacím, korenistým, alebo ovocným arómam. Hlavne na začiatku sezóny, kedy je zvýšený tlak na naše vody vždy prekvapila táto príchuť v podobe pekných úlovkov. Red Hot Chilli – príchuť, ktorá patrila medzi prvé, ktoré som začal používať z tejto rady. Od vtedy si získala moju obľubu a je pravidelne zaradená do môjho spektra nástrah. Táto korenistá príchuť vyniká predovšetkým v chladných vodách a počas letnej letargie rýb, kedy je problém dosiahnuť vôbec nejakého záberu. Veľmi zaujímavou príchuťou je Gingerbread. Priamo v Sensase, keď som si pozeral vzorky na testovanie, ma na túto príchuť upozornil J.M. Lebreton. Nevenoval som však tomu zvláštnu pozornosť. Vždy ma to ťahá skôr k rybacím, alebo ostrým korenistým príchutiam. Informácie o úspešnosti začali postupne prichádzať od chalanov z teamu, ale až keď v minulom roku som dostával od Hofiho a Riša správy o krásnych rybách chytených na toto boilies začal som pozornejšie sledovať vývoj úlovkov na túto perníkovú príchuť. Čuduj sa svete, jednalo sa predovšetkým o väčšie ryby. V tomto roku sa to jednoznačne potvrdilo. Krásnych úlovkov na Gingerbread začalo pribúdať a táto príchuť sa začína tešiť čoraz väčšej obľube medzi rybármi. Insect and Gammarus - základ tejto zmesi tvorí kombinácia vtáčích zobov s vysokým obsahom vodného hmyzu s prevahou Gammarusov. Svojím zložením je toto boilies priamo predurčené do náročných terénov bohatých na prirodzenú potravu. Skvelých výsledkov sa pri testovaní s ním dosahovalo na tečúcich vodách a odstavných ramenách riek. Hempy&Tiger – boilies, ktorého základ tvorí zmes drveného konope a tigrieho orecha. Niet žiadnych pochýb o tom, že oba druhy týchto semien sú veľmi obľúbené kaprami. V tomto boilies sa ich podarilo úspešne spojiť, doplniť extraktmi a vytvoriť boilies, ktoré skutočne dokáže úspešne chytať kapry. Favorit na letné mesiace.

High Fish Attract

Boilies zaradené do tejto kategórie už pri testovaní na rôznych typoch vôd po celej Európe dosahovalo pozoruhodných výsledkov. Ako už názov napovedá, základ jednotlivých zmesí tvoria rybie múčky vyrábané pri nízkych teplotách ako napríklad LT94, múčky z kalamárov, chobotníc, ančovičiek, sardiniek doplnené o extrakty z pečene, výťažkov z vnútorných orgánov zvierat, kvasnice, riasy, krill, betain a pod. Boilies High fish attract je skutočne plné týchto atraktívnych zložiek, takže táto návnada je rýchlo rybami identifikovaná ako potenciálny zdroj potravy. Do tejto skupiny boilies sú zaradené príchute Japanese Squid, Spicy Fish, Monster Crab, White Fish Halibut Pelets, Crayfish&Mussel a Sardine&Black Anchovy.

Myslím, že príchute Japanese Squid a Spicy Fish netreba nijak extra predstavovať. Sú legendami medzi hotovým boilies a teraz sa opäť vrátili späť ešte lepšie a výkonnejšie. Veď koľkí z nás zažili fantastické rybačky a pochytali svoje prvé veľké ryby práve na tieto guľôčky. Ich famóznosť v nich stále je a rovnako dokážu stále chytať veľké množstvo rýb. Poznám rybárov, ktorí bez týchto boilies si nevedia predstaviť ich výpravu za kaprami. Ak by som mal vybrať zo spomínaných nástrah nástrahu, ktorá je nevyspytateľná a neviete kedy prekvapí, tak je to určite Monster Crab. Obľúbená príchuť niektorých našich pretekárov v teame. Ryba dokáže na ňu veľmi rýchlo zareagovať. V čom vie však prekvapiť je, že niekde dokáže chytiť takmer každú rybu ktorá je v jej blízkom okolí, inde je zas vysoko selektívna a čo záber ,to veľká ryba. Patrí medzi najobľúbenejšie nástrahy vo Francúzku pri mestskom rybárčení (Urban Fishing). White Fish Halibut Pelets – boilies s vysokým obsahom halibutích mikropeliet . Výborných výsledkov vďaka svojmu zloženiu dosahuje predovšetkým v lete, v prehriatych vodách a na začiatku jesene. Len pre zaujímavosť, na toto boilies v minulom roku chytil J.M.Mordacq na známom francúzskom jazere Lac Du Der kapra (šupináča)o váhe 34,8kg, čo je zároveň aj rekord tohto jazera.

Boilies, v ktorom nájdete viacero extraktov a múčok z raka a mušlí je Crayfish&Mussel . Precízne vybraná kombinácia aróm a vo vode rozpustných extraktov dáva istotu v ich vysokú okamžitú atraktivitu. Je dosť vôd, kde práve táto príchuť veľmi dobre funguje. Jedná sa predovšetkým o rôzne štrkovne a jazerá, kde nachádzate väčšie množstvo mušiel. Najnovším prírastkom do tejto skupiny je Sardine&Black Anchovy. Niet pochýb o tom aké skvelé sú ančovičková a sardinková múčka. Ich atraktivita nespočíva len v ich nutričnej hodnote, ale aj veľmi zaujímavej a pre ryby atraktívnej vône.

Úspešne sa podarilo v tomto boilies spojiť tieto dve múčky, doplniť o ďalšie živočíšne atraktanty a vytvoriť vysoko atraktívne boilies. Čierna farba a výrazná rybacia vôňa ich predurčuje na lov v prechytávaných, čistých vodách a na lov opatrných rýb.

Boilies Performance Baits je v ponuke v dvoch typoch balení a to 1kg a v cenovo zvýhodnenom 2,5kg. Vyrábané je v priemeroch 14mm, 20mm a 24mm. Táto rada obsahuje taktiež plávajúce boilies pop up. Toto boilies je vyrábané vo fluo farbách ku každej jednej príchuti a to v priemeroch 14mm a 20mm v 50g balení.

Rovnako sú v ponuke dipy. Ku každej príchute je vytvorený identický dip, ktorý je vhodný nielen na dipovanie boilies, ale aj na aromatizovanie Method mixov, Stick Mixov, partiklových návnad a nástrah. Balenie 250ml.

Schválne som si nechal na záver Hook Baits Performance Baits. Ku každému druhu boilies v tejto rade je vytvorená aj táto háčiková nástraha v tvare pelety. Hook Baits je nástraha so zvýšenou atraktivitou a pevnou štruktúrou a je určená priamo k lovu. Ryby rýchlejšie na ňu reagujú ako na klasické boilies a sú správnou voľbou pri masívne navnadenom mieste a pri nízkej aktivite rýb. Skvelá nástraha pri taktike samostatnej nástrahy (Single Baits). Ideálne pre krátke vychádzky, kedy veľké množstvo návnady môže byť viac na škodu ako vo váš prospech. V ponuke je v priemeroch 14mm, 20mm a 24mm v 130g balení.


Krátky rozhovor s Jean – Michel Mordaq, lovcom rekordného 34,8kg kapra na Lac Du Der o nástrahách Performance Baits.

Jean- Michel, ako dlho používaš Starbaits Performance boilie a prečo?

Používam produkty STARBAITS už veľa rokov. Aj v tomto prípade ide o kvalitné produkty, na ktoré sa dá vždy spoľahnúť. Mám veľkú dôveru v tieto nástrahy, či už pri krátkodobých výpravách, alebo pri dlhodobých kŕmnych kampaniach. Nachytal som na ne v lete aj v zime a na všetkých miestach od malých jazier až po veľké nádrže! Môžem Vám povedať, že už nie som pripravený na zmenu nástrahy, už som ju našiel!

Čo Ťa viedlo k použitiu rady Performance Baits keď si chytil rekord?

Ako som už povedal, že som úplne veril v tieto nástrahy a ich kvalitu. Keď sa vyberiete na tak veľké a ťažké jazero, ako je Der-Chantecoq, musíte obrátiť kurzy vo svoj prospech! Der, so svojimi 4800 ha, bolo obzvlášť ťažké, nakoľko v tom čase boli ryby prevažne neaktívne a neochotné sa kŕmiť! Potreboval som návnadu, v ktorú som mal 100% istotu. Nakoľko som už v minulosti s úspechom používal „White Fish Halibut Pellets", moja voľba nástrahy bola jednoduchá.

Čo sa Ti najviac páči na tejto nástrahe?

Existuje niekoľko kľúčových kritérií, na ktoré sa pozerám, no nebudem teraz všetky rozoberať! Najdôležitejšia je pre mňa okamžitá atraktívnosť boilie pre ryby, a fakt, ako ľahko sa dokáže stať súčasťou prirodzeného stravovacieho režimu kaprov, čo je veľmi dôležité na tak veľkých vodách ako Der-Chantecoq. Vďaka za ich drobivú štruktúru a možnosť voľby rôznych priemerov. White Fish Halibut Pellets sú horúci víťazi.

Aké rady môžeš dať ďalším rybárov, aby si im pomohol splniť ich sny, tak ako sa to podarilo Tebe?

Nenechajte nič na náhodu. Uistite sa, že každý aspekt Vašej výbavy a prípravy je dôkladný. Treba dbať aj na špičkovú kvalitu Vašich návnad a nástrah, ako aj dôslednosť pri tvorbe montáží. To je dôvod, prečo mám absolútnu dôveru v Starbaits!

Ivan Fabian

Foto:

 

Váš košík

Košík
Váš košík je prázdny

Vyhledávání

Kamenná predajňa Fishing Planet